O nas
Odrano Wola, której nazwę należy wywodzić od Jordanowskiej Woli, wymieniana jest już w 1428 roku, niecały wiek później zmienia się w Wolę Matusową, na terenie wsi ziarno mielą młyny, a dziesięciny z niej stanowią uposażenie parafii grodziskiej. W XVII wieku wieś zapisywana jest jako Wola Odrawa, a w XIX wieku już jako Odrano Wola leży w dobrach Jordanowice, zajmując 8 i pół włóki.
Poniżej inna historia przedstawiająca początki wsi i jej nazwy.
Została opowiedziana przez Pana Tadeusza Jałowieckiego, potomka jednego z założycieli osady, która stała się zalążkiem naszej wsi.
Pomiędzy powstaniem styczniowym a listopadowym, około roku 1850, przyjechał do Warszawy namiestnik cara. W tym czasie działała opozycja narodu polskiego, której działacze postanowili dokonać zamachu na carskiego namiestnika podkładając bombę w hotelu, w którym on rezydował.
Dowiedział się o tym człowiek stanu chłopskiego, któremu zrobiło się żal namiestnika. Poinformował on o zamiarze zamachu i fakcie podłożenia bomby policję carską, ratując w ten sposób życie namiestnikowi. Po pewnym czasie, gdy car dowiedział się o tym fakcie, postanowił uhonorować i nagrodzić za to stan chłopski zamieszkały w dawnym województwie warszawskim. Wydał ustawę, w której zarządził, aby podwarszawskie majątki wydzieliły część ziemi w celu jej odsprzedaży chłopom. Miało to polegać na odsprzedaży gruntu w części za gotówkę, a pozostała do zapłaty część miała zostać spłacona przez odpracowanie dniówek na rzecz majątku. Wśród wyznaczonych znalazł się również majątek Szczęsne. Wydzielono z niego ziemie położone pomiędzy granicą Grodziska Mazowieckiego a nowym cmentarzem. Na zakup gruntów zdecydowało się siedem rodzin chłopskich: Majewscy (pradziadek Pana Tadeusza Jałowieckiego), oraz Kostrzewy, Długosze, Parole, Osiadacze, Decie i Bonieccy. W ten sposób powstał zalążek obecnej wsi.
W późniejszym okresie do osady dołączyły jeszcze trzy rodziny: Jałowieccy, Woźniccy i Włodarkiewiczowie
Parcelacją ziemi miała zająć się gmina. Został ustalony dzień, w którym mieli przybyć urzędnicy i geometrzy celem przeprowadzenia podziału. Od samego rana, siedmiu chłopów czekało na ich przybycie na rogatkach Grodziska. Ci zjawili się jednak dopiero po obiedzie i zadali chłopom pytanie czy mają oni już nazwę dla swojej osady. Chłopi odpowiedzieli, że jeszcze się nad tym nie zastanawiali, ale wola była taka, aby powstała wieś a, że czekają od rana, to może nazwą osadę Odrana wola. Ta część wsi do dziś nazywana jest Starą Odranką. Młodsza część wsi, od strony ulicy Osowieckiej, włączona została w roku 1945 po drugiej wojnie światowej przez podział gruntów w reformie rolnej.
Nazwa obecnie obowiązująca pojawiła się w wyniku porządkowania nazewnictwa w Polsce stosunkowo niedawno. Jeszcze na początku lat 2000 miejscowość nazywana była dwojako, co było to widoczne na drogowych znakach informacyjnych: Odrana Wola od strony Szczęsnego i ulicy Radońskiej a nazwa Odrano Wola widniała na znaku z kierunku ulicy Montwiłła,
Sołectwo obejmuje obszar o powierzchni 278,9941 ha.